Historie značky FLEX: Jak dala jedna úhlová bruska z Německa jméno všem flexám

Úhlová bruska FLEX byla tak převratným vynálezem, že dala jméno celé kategorii nářadí. Dnes se označení flexa (flexka) používá i pro rozbrušovačky jiných značek, ale značka FLEX stále patří ke špičce v oboru. Každoročně přichází s inovacemi a novým elektronářadím, které usnadňuje život řemeslníkům i kutilům.

 Úhlová bruska FLEX

FLEX je německá firma ze Stuttgartu

Počátky elektronářadí FLEX se datují do 20. let. Dne 7. 12. 1922 založili Hermann Ackermann a Hermann Schmitt v německém Stuttgartu firmu Ackermann+Schmitt na výrobu a prodej vlastního vynálezu, ruční brusky MS 6 s flexibilní hřídelí. Ta se stala výchozím produktem pro další vynálezy. Společnost se rychle rozrůstala – její sídlo muselo být už ve 30. letech několikrát přemístěno, aby firma stíhala uspokojit rostoucí poptávku.

Růst přibrzdila až druhá světová válka a smrt Hermanna Schmitta. Po válce společnost ale rychle navázala na předchozí úspěchy. V roce 1946 měla 40 zaměstnanců a vyráběla nůžky a ruční brusky.

Úhlová bruska flexa pochází z 50. let

Opravdový úspěch přišel v roce 1954, kdy firma na trh uvedla první vysokootáčkovou úhlovou brusku DL9. Ta dala základ tomu, co je flexa dnes. Bruska prakticky nezměnila svoji podobu, ani princip fungování. Moderní úhlové brusky se od té první liší jen v detailech. 

Některé kovové části byly nahrazeny plasty, aby bylo nářadí lehčí a ergonomičtější. Výkon motoru se zvyšuje, naopak jeho velikost se zmenšuje, aby se s flexou dobře manipulovalo. Pokud je pro vás svoboda pohybu opravdu důležitá, zakoupíte i aku flexy s pohonem na baterii.

Dalším pokrokem je lepší izolace převodovky a motoru před prachem a nečistotami, což přispívá k delší životnosti nářadí. Samozřejmostí je tlumení vibrací a hluku. A nesmí chybět ani nejrůznější ochranné prvky – například vypnutí motoru při zablokování kotouče nebo ochrana proti opětovnému spuštění při výpadku proudu.

Princip fungování flexa brusky se ale nemění. Jedná se o bezkonkurenčně všestranné nářadí pro řezání a broušení. I když úhlovou brusku začaly postupně uvádět na trh i jiní výrobci nářadí, ten pravý originál je jen jeden – úhlové brusky FLEX s roky prověřenou kvalitou a spolehlivostí.

Od broušení k leštění a satinování

Značka FLEX se ve vývoji elektronářadí nezastavila a v roce 1987 uvedla na trh další revoluční novinku – ucelený systém pro šetrné leštění autolaků, nábytku a podlah z přírodního kamene.

Jen o dva roky později představila ještě zcela novou metodu leštění – saténování (satinování). Široký válec vyhladí tvrdý povrch během chvilky až do hladkosti saténu. Satinační brusky a satinýrky jsou dodnes oblíbené pro finální úpravu kovových povrchů.

I když flexibilní hřídel a obchodní označení FLEX nesly brusky společnosti už dávno, až v roce 1996 se z firmy Ackermann + Schmitt oficiálně stala společnost FLEX Elektrowerkzeuge GmbH.

Leštění autolaku

Žirafa od FLEX pomáhá sádrokartonářům

Jen o rok později představila společnost FLEX první brusku s dlouhým krkem FLEX Giraffe® pro broušení stropů a stěn, a tak usnadnila život sádrokartonářům, malířům a štukatérům. I tady se uplatňuje flexibilní hřídel, která přenáší sílu na brusnou hlavu a usnadňuje manipulaci s nářadím ve výškách.

Dnes je dostupná ještě novější varianta Vario Giraffe® WST 700 VV s teleskopickou funkcí a vyměnitelnou brusnou hlavou a varianta G 5 R s otočným okrajovým segmentem, který umožňuje opracování přechodů mezi stěnou a stropem. Tahle žirafa otáčí krkem opravdu na všechny strany.

Broušení sádrokartonu

FLEX neustále vymýšlí inovace elektronářadí

Značka FLEX neustále přichází s chytrými řešeními zejména v oblasti řezání, broušení a leštění. A inovace se netýkají jen optimálního výkonu nářadí, ale také pohodlí při práci.

Například rukojeť FLEX SoftVib pohlcuje vibrace a můžete ji umístit na obě strany brusky pro praváky i leváky. FLEX aku nářadí zase těží výhody z technologie KEEP COOL™. Články akumulátoru jsou obaleny chladicím materiálem, který aktivně snižuje tvorbu tepla, a tak zajišťuje delší výdrž akumulátoru.

V roce 2022 získala společnost FLEX pečeť TOP 100 v Top-Innovator, ocenění pro středně velké společnosti v Německu za mimořádný inovační potenciál a nadprůměrnou úspěšnost v inovacích.

Přes 300 druhů elektronářadí FLEX

Současná nabídka nářadí FLEX obsahuje přes 300 nástrojů pro stavebnictví, obrábění kovů a dřeva i pro automobilový průmysl. Firma exportuje do 60 zemí světa. Jaké nářadí FLEX je nejoblíbenější?

  • Úhlové brusky FLEX – nabízí výkon 800W až 2600W. Umožňují řezání, broušení, odrezování a leštění. Pro maximální volnost pohybu volte aku flexy.
  • Brusky na sádrokarton FLEX – žirafy s dlouhým krkem dosáhnou až ke stropu a vyhladí stěnu k dokonalosti.
  • Kartáčovací brusky a satinýrky – hodí se na opracování kovů i ušlechtilé oceli, dosáhnete až saténově hladkého povrchu. Unikátní nářadí TRINOXFLEX kombinuje v jednom nástroji pásovou brusku a satinýrku.
  • Leštičky POLISHFLEX a excentrické leštičky se zdvihem – brání vybroušení hologramů, a proto se hodí i pro začátečníky v detailingu. V nabídce FLEX najdete i aku leštičky pro flexibilnější práci nezávislou na elektřině.
  • Sanační brusky – usnadní práci na stavbě, brousí beton, omítky, maltu a další. Zaujme i univerzální sanační stroj RETECFLEX, který umí brousit, frézovat a leštit.
  • Pracovní vysavače FLEX – potěší vysokým sacím výkonem i perfektní filtrací prachu a drobných částic.
  • Aku nářadí – kromě aku flex a leštiček najdete v nabídce značky také tradiční nářadí, jako jsou aku vrtačky FLEX, aku utahováky, aku kladiva a další.

Spoustu nářadí z nabídky značky FLEX si můžete vyzkoušet u nás na prodejně v Praze-Uhříněvsi. Zjistěte, jak vám nářadí padne do ruky a jak se vám s ním pracuje. Pro značku FLEX nabízíme také záruční a pozáruční servis včetně dodávky náhradních dílů.