IGM F047 Grooving blade cutter
Code: F04712381Related products
Fréza F047: F047: Ø12×29,5 mm / stopka Ø8 mm / L 79 mm
In stock
(1 pcs)
| F04712381
EAN: 8591761008180
Delivery to:
30/04/2026
1 376 Kč
1 307 Kč
Fréza F047: F047: Ø12×39,5 mm / stopka Ø8 mm / L 90 mm
In stock
(2 pcs)
| F04712281
EAN: 8595574122378
Delivery to:
30/04/2026
1 471 Kč
1 397 Kč
Product detailed description
Special blade geometry for laminate and chipboard machining. The design of the F047-123 gives a cutting depth of 40 mm even when using a 29.5x9x1.5 mm blade if you are milling multiple passes through the material. Excellent use for cutting, shaping and grooving laminate or kitchen worktops using the top router and templates. Can be used for manual milling or on CNC machining centres.
Additional parameters
| Category: | Wood Cutters |
|---|---|
| ? Cutting Diameter ø: | Ø 12 mm |
| Cutting Length (mm): | 29,5 mm, 39,5 mm |
| Clamping shank: | 8 mm |
| Number of Teeth: | Z 1 |
| Rotation Direction: | RH - Right-Hand (Clockwise) |
Be the first who will post an article to this item!
Add a rating
Be the first who will post an article to this item!
| Manufacturing company : | IGM nástroje a stroje s.r.o. |
|---|---|
| Address : | Ke Kopanině 560 Tuchoměřice, Praha-západ PSČ 252 67 |
| E-mail : | [email protected] |

















Vytvořil Shoptet