Jak rozleštit lak?

Pokusíme se alespoň základně přiblížit postup k vytvoření vysokého lesku, ať už jde o lakovaný nábytek, nebo lakované dveře. Nutno podotknou, že každá barva i odstín má svá specifika a tento postup není zárukou dokonalého výstupu.

Berte to prosím jako základní kostru postupu, kterou je nutno stále přizpůsobovat a zkoušet než dosáhnete požadovaného výsledku.

Co budete potřebovat

  • Škrabku - na odstranění drobných vad a zalakovaných částeček
  • Excentrickou brusku -  rozkmit talíře 3mm
  • Tvrdý talíř na rovné plochy (modrý)
  • Brusný papír o hrubosti 1200 a 1500
  • Leštičku s nízkými otáčkami
  • Leštící jehnětinu a houby
  • Brusné pasty
  • Mikro utěrky
  • Vysavač

Příprava podkladu

Nejprve škrabkou odstraníme drobné zalakované nečistoty.  Excentrická bruska Festool

Na excentrickou brusku přiděláme tvrdý podložný talíř (obvykle modrá barva) a nastavíme otáčky cca na polovinu výkonu brusky. Jako první použijeme brusný papír o zrnitosti 1200 a poté, co připojíme brusku k vysavači, na kterém rovněž snížíme výkon asi na polovinu aby se nám bruska  nepřisávala k povrchu, přebrousíme dílec.

Důležité je neustále otírat jak broušenou plochu tak i brusný papír od odbroušeného materiálu!!

Celý postup opakujeme s brusným papírem o zrnitosti 1500 dokud není podklad dokonalý. Opět otíráme mikroutěrkou.

Leštění

leštička FestoolNyní přejdeme k samotnému leštění. Na leštičku dáme nejlépe jehnětinu Premium a asi čtyři kapky (1 - 1,5 cm) pasty PA 5010 (oranžová). Leštičku nastavíme asi na 1400ot/min (dle doporučení výrobce pasty)  a pastu rozetřeme krouživým pohybem po ploše a teprve potom leštičku zapneme. Vyleštíme tu část, po které jsme rozetřeli pastu. Otřeme šedou utěrkou a, pokud jsme s výsledkem spokojeni, uděláme stejným způsobem zbytek dílce.

 Hotový dílec otřeme opět šedou mikro utěrkou a odstraníme zbytky leštící pasty přípravkem MPA-F.

Pro finální doleštění použijeme konzervační prostředek MPA-SV+ a tentokrát použijeme zelenou utěrku.

Je ovšem možné, že po tomto postupu výsledek nebude co jste očekávali a je potřeba použít vyšší leštící řadu. V tom případě je nutné vzít pastu MPA 9010 a modrou molitanovou zvlněnou houbu. Toto by mělo stačit na běžné odstíny.

mikroutěrka k leštění lakuPokud jde o  tmavé odstíny, kde je potřeba hlubokého lesku, musíme opakovat očistění od zbytků předešlého leštění a použít bílou zvlněnou houbu spolu s pastou MPA 11010 a opravdu jen lehce leštit do požadované kvality.

Opětně očistit důkladně od zbytků pasty přípravkem MPA-F za použití černé zvlněné houby  a zelenou mikroutěrkou následně jako finální krok ošetřit  konzervačním prostředkem MPA-SV+

Základem úspěchu je ovšem kvalitně nastříkaný dílec, pokud se něco zanedbalo již při broušení základu a poté v nástřiku, tak postup leštění nekompromisně odhalí a zvýrazní veškeré nedostatky a mnohdy nezbývá, než vše obrousit na základ a začít znovu.

Doufám, že se Vám to nikdy nestane a tento návod Vám alespoň trochu pomůže při Vaší práci.

 

 

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit