Vysoký lesk - základní postup

Pokusím se alespoň základně přiblížit postup vysokého lesku. Nutno podotknou, že každá barva i odstín má svá specifika a tento postup není zárukou dokonalého výstupu.

Berte to prosím jako základní kostru postupu, kterou je nutno stále přizpůsobovat a zkoušet než dosáhnete požadovaného výsledku.

Co budete potřebovat


Popis postupu

Nejprve škrabkou odstraníme drobné zalakované nečistoty.

down_p_klinge_497525_a_02a

 

Na excentrickou brusku přiděláme tvrdý podložný talíř (obvykle modrá barva) a nastavíme otáčky cca na polovinu výkonu brusky. Jako první použijeme brusný papír o zrnitosti 1200 a poté, co připojíme brusku k vysavači, na kterém rovněž snížíme výkon asi na polovinu aby se nám bruska  nepřisávala k povrchu, přebrousíme dílec.

Důležité je neustále otírat jak broušenou plochu tak i brusný papír od odbroušeného materiálu!!

down_se_ets150_571542_a_22b

Celý postup opakujeme s brusným papírem o zrnitosti 1500 dokud není podklad dokonalý. Opět otíráme mikroutěrkou (pokud používáme výrobky Festool je to ta šedivá).

Nyní přejdeme k samotnému leštění. Na leštičku dáme nejlépe jehnětinu Premium a asi čtyři kapky (1 - 1,5 cm) pasty MPA 5010 (oranžová). Leštičku nastavíme asi na 1400ot/min (dle doporučení výrobce pasty)  a pastu rozetřeme krouživým pohybem po ploše a teprve potom leštičku zapneme. Vyleštíme tu část, po které jsme rozetřeli pastu. Otřeme šedou utěrkou a, pokud jsme s výsledkem spokojeni, uděláme stejným způsobem zbytek dílce.

 down_p_rap15021_570811_a_03a

Hotový dílec otřeme opět šedou mikro utěrkou a odstraníme zbytky leštící pasty přípravkem MPA-F.

down_p_mpamic_493068_a_02a

 

Pro finální doleštění použijeme konzervační prostředek MPA-SV+ a tentokrát použijeme zelenou utěrku.

Je ovšem možné, že po tomto postupu výsledek nebude co jste očekávali a je potřeba použít vyšší leštící řadu. V tom případě je nutné vzít pastu MPA 9010 a modrou molitanovou zvlněnou houbu. Toto by mělo stačit na běžné odstíny.

Pokud jde o  tmavé odstíny, kde je potřeba hlubokého lesku, musíme opakovat očistění od zbytků předešlého leštění a použít bílou zvlněnou houbu spolu s pastou MPA 11010 a opravdu jen lehce leštit do požadované kvality.

Opětně očistit důkladně od zbytků pasty přípravkem MPA-F za použití černé zvlněné houby  a zelenou mikroutěrkou následně jako finální krok ošetřit  konzervačním prostředkem MPA-SV+

Základem úspěchu je ovšem kvalitně nastříkaný dílec, pokud se něco zanedbalo již při broušení základu a poté v nástřiku, tak postup leštění nekompromisně odhalí a zvýrazní veškeré nedostatky a mnohdy nezbývá, než vše obrousit na základ a začít znovu.

Doufám, že se Vám to nikdy nestane a tento návod Vám alespoň trochu pomůže při Vaší práci.

 

 

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení