Vysoký lesk - základní postup

Pokusím se alespoň základně přiblížit postup vysokého lesku. Nutno podotknou, že každá barva i odstín má svá specifika a tento postup není zárukou dokonalého výstupu.

Berte to prosím jako základní kostru postupu, kterou je nutno stále přizpůsobovat a zkoušet než dosáhnete požadovaného výsledku.

Co budete potřebovat


Popis postupu

Nejprve škrabkou odstraníme drobné zalakované nečistoty.

down_p_klinge_497525_a_02a

 

Na excentrickou brusku přiděláme tvrdý podložný talíř (obvykle modrá barva) a nastavíme otáčky cca na polovinu výkonu brusky. Jako první použijeme brusný papír o zrnitosti 1200 a poté, co připojíme brusku k vysavači, na kterém rovněž snížíme výkon asi na polovinu aby se nám bruska  nepřisávala k povrchu, přebrousíme dílec.

Důležité je neustále otírat jak broušenou plochu tak i brusný papír od odbroušeného materiálu!!

down_se_ets150_571542_a_22b

Celý postup opakujeme s brusným papírem o zrnitosti 1500 dokud není podklad dokonalý. Opět otíráme mikroutěrkou (pokud používáme výrobky Festool je to ta šedivá).

Nyní přejdeme k samotnému leštění. Na leštičku dáme nejlépe jehnětinu Premium a asi čtyři kapky (1 - 1,5 cm) pasty MPA 5010 (oranžová). Leštičku nastavíme asi na 1400ot/min (dle doporučení výrobce pasty)  a pastu rozetřeme krouživým pohybem po ploše a teprve potom leštičku zapneme. Vyleštíme tu část, po které jsme rozetřeli pastu. Otřeme šedou utěrkou a, pokud jsme s výsledkem spokojeni, uděláme stejným způsobem zbytek dílce.

 down_p_rap15021_570811_a_03a

Hotový dílec otřeme opět šedou mikro utěrkou a odstaníme zbytky leštící pasty přípravkem MPA-F.

down_p_mpamic_493068_a_02a

 

Pro finální doleštění použíjeme konzervační prostředek MPA-SV+ a tentokrát použijeme zelenou utěrku.

Je ovšem možné, že po tomto postupu výsledek nebude co jste očekávali a je potřeba použít vyšší leštící řadu. V tom případě je nutné vzít pastu MPA 9010 a modrou molitanovou zvlněnou houbu. Toto by mělo stačit na běžné odstíny.

Pokud jde o  tmavé odstíny, kde je potřeba hlubokého lesku, musíme opakovat očistění od zbytků předešlého leštění a použít bílou zvlněnou houbu spolu s pastou MPA 11010 a opravdu jen lehce leštit do požadované kvality.

Opětně očistit důkladně od zbytků pasty přípravkem MPA-F za použítí černé zvlněné houby  a zelenou mikroutěrkou následně jako finální krok ošetřit  konzervačním prostředekem MPA-SV+

Základem úspěchu je ovšem kvalitně nastříkaný dílec, pokud se něco zanedbalo již při broušení základu a poté v nástřiku, tak postup leštění nekompromisně odhalí a zvýrazní veškěré nedostatky a mnohdy nezbývá, než vše obrousit na základ a začít znovu.

Doufám, že se Vám to nikdy nestane a tento návod Vám alespoň trochu pomůže při Vaší práci.

 

 

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit