Jak vyrobit dřevěný květináč nebo truhlík

Nenarazili jste v obchodě na dřevěný květináč nebo truhlík, který by vyhovoval vašim představám? Vyrobte si ho sami. Je to velmi jednoduché a můžete k tomu využít i zbytky dřeva.

truhlik dreveny

Jak navrhnout dřevěný truhlík na květiny nebo bylinky

Než se pustíte do práce, rozmyslete si, jak by měl truhlík nebo květináč vypadat. Návrh si načrtněte na papír včetně rozměrů, ať při řezání dřeva neuděláte chybu. Inspirujte se pár oblíbenými tvary.

  • Obdélníkový truhlík: Stačí spojit pět prken a máte jednoduchý dřevěný truhlík na bylinky nebo květiny. Hloubka truhlíku by měla být alespoň 20 cm, aby měly rostliny dostatek půdy pro zapuštění kořenů. Na spodní stranu nezapomeňte připevnit dva až tři úzké hranoly, které budou sloužit jako podstavec, aby nebylo dřevo na zemi zbytečně vystavené vlhkosti.
  • Dřevěný květináč na keříky: Pro oleandry a jiné keříky či okrasné stromky se hodí čtvercový dřevěný květináč. Opět myslete na dostatečnou hloubku – měla by být o něco větší než u současného květináče. Pak nemusíte rostlinu ani přesazovat. Můžete plastový květináč usadit do dřevěné ohrádky a kolem horní hrany přibít prkna. Ta zakryjí plastový květináč a vytvoří dojem, že je rostlina zasazená přímo v dřevěné nádobě.
  • Stupňovité truhlíky: Na zahradě nebo terase vypadají hezky také truhlíky o různých výškách. Nejsnáze je vyrobíte, když je spojíte jednou velkou podstavou. Tu poté rozdělíte například na tři díly – vzadu vytvoříte nejvyšší truhlík a vepředu dva menší o různé výšce. S vytvořením vnitřních příček pomůžou hranoly, které větší truhlík zároveň zpevní.
  • Dřevěný truhlík se zástěnou: Pro výsadbu popínavých rostlin se skvěle hodí dřevěný truhlík se zástěnou. Stačí vyrobit vyšší truhlík a za něj přišroubovat dřevěný rám s mřížkou. Zástěna pro popínavé rostliny nemusí být nijak masivní, na mřížku stačí použít tenké latě. Pokud ale na zástěnu chcete pověsit další květináče, použijte jako podpěru trámky a mezi ně vodorovně přišroubujte prkna.
  • Vyvýšený truhlík: Pokud se k rostlinám nechcete ohýbat při okopávání, můžete truhlík připevnit na podpůrné nohy. Aby měl dostatečnou stabilitu, volte spíše čtvercový tvar a strany o délce alespoň 1 metr. Nohy vyrobíte z dřevěných trámů, na které rovnou přibijete i obvodová prkna.

Náš tip: Při vymýšlení tvaru a rozměru truhlíku vycházejte z délek prken, která máte k dispozici. Ideální je navrhnout délky stran například jako poloviny nebo čtvrtiny prken, aby nevzniknul zbytečný odpad.

velke drevene truhliky

Jaké dřevo použít na výrobu dřevěného truhlíku

Záleží na tom, jak dlouho chcete, aby vám dřevěný truhlík vydržel. Čím tvrdší a kvalitnější dřevo použijete, tím lépe bude vzdorovat rozmarům počasí. Pro ještě větší odolnost ho ošetřete vhodným nátěrem, na ochranu proti hnilobě se hodí například lněný olej. Dřevo můžete natřít i barevnými odstíny, ale v takovém případě volte spíše lazury, aby nehrozilo, že se barva oloupe.

Pokud vyrábíte dřevěný truhlík na terasu, která je chráněná před deštěm, nemusíte si s kvalitou a ošetřením dřeva dělat tolik starostí. Můžete použít zbytky prken a hranolů ze stavby, dřevo z palet nebo palubky. Samozřejmě je ale nutné dřevo chránit i před vlhkostí z hlíny. Proto vnitřek truhlíků vyložte nopovou fólií, která poskytne spolehlivou hydroizolaci.

dreveny truhlik

Materiál na dřevěný truhlík nebo květináč

  • dřevěná prkna a užší hranoly, případně palubky
  • nopová fólie
  • vruty
  • sponky nebo napínáčky
  • ochranný nátěr

Potřebné nářadí

maly dreveny truhlik se sukulenty

Návod na výrobu dřevěného květináče nebo truhlíku

  1. Dřevěná prkna si nařezejte na požadovanou délku.
  2. Připravte si hranoly. Pokud vyrábíte dřevěný truhlík z prken na šířku, budete potřebovat hranol do každého rohu. Budete-li prkna připevňovat na výšku, připravte si hranoly po obvodu spodní a horní hrany. Hranoly pevně spojte buď pomocí lepidla na dřevo nebo si urychlete práci pomocí svrtávacího přípravku.
  3. Uříznuté hrany dřeva začistěte brusným papírem. Pokud budete truhlík natírat, přebruste celou plochu a napusťte dřevo impregnací. Poté aplikujte vrchní nátěr. Případně si urychlete práci a napusťte dřevo lněným olejem, který slouží jako hloubková impregnace i povrchová úprava v jednom.
  4. Hranoly a prkna spojte vruty. Práci vám urychlí aku hřebíkovačka. Na spodní stranu nezapomeňte přišroubovat hranoly, které budou sloužit jako nožičky truhlíku.
  5. Vnitřek truhlíku vystelte nopovou fólií a připevněte ji ke dřevu pomocí pneumatické sponkovačky. Pokud ji nemáte, využijte třeba napínáčky nebo malé hřebíčky. Fólii ořízněte nožem a založte dovnitř kousek pod horní hranou. Přeložený okraj také přisponkujte.
  6. Do spodní strany truhlíku navrtejte odtokové otvory. Ideální je vložit do nich plastové záslepky s otvorem, aby překryly vyříznutou část fólie a nehrozilo, že voda zateče pod ní.
  7. Truhlík naplňte zeminou a osázejte květinami nebo bylinkami.

Náš tip: Chcete vršek truhlíku hezky ukončit a zajistit, že fólie nebude vykukovat? Připevněte na horní hranu truhlíku lišty nebo prkna po celém obvodu. Nejlépe to vypadá, když je k sobě v rozích napasujete v úhlu 45°. U větších truhlíků a vyvýšených záhonů mohou tato prkna sloužit i k sezení při okopávání.