Broušení dřeva pro začátečníky: Jak získat dokonale hladký povrch

Broušení dřeva je alfou a omegou přípravy dřeva na finální povrchovou úpravu. Ani několik vrstev nátěru totiž neschová nedbalé broušení dřeva. Zjistěte, jak a čím brousit dřevo, abyste dosáhli dokonalého výsledku.

Brousit, nebo nebrousit?

72696-1_eva150e-anwendung02-zoomdbbfjr6cuqnmfNež se pustíte do broušení, je potřeba si ujasnit, jakého výsledku chcete docílit a jaká bude finální povrchová úprava dřeva. Pokud si přejete, aby vynikla přirozená krása dřeva, není nutné ho brousit dohladka. Často stačí jen opracovat povrch dlátem – drobné nedokonalosti podtrhnou ruční práci. Případně můžete dřevo zbrousit jen nahrubo, abyste zabránili tvorbě třísek.

Jemně obroušené dřevo má ovšem své klady – je příjemné na dotek, bez nerovností a ostrých hran. Broušením se odstraní drobné vady, jako jsou škrábance, skvrny nebo rýhy. Pokud se chystáte dřevo mořit či natírat, je perfektně broušený povrch nutností, aby na povrchu nevznikaly skvrny.

Před broušením dřeva si rozmyslete finální úpravu

Rozhodnutí o broušení se do velké míry odvíjí od použitého materiálu pro finální úpravu. Jiné broušení vyžadují laky na bázi rozpouštědel, vodou ředitelné laky, mořidla, oleje nebo vosky. Nejlepšího výsledku dosáhnete, když budete postupovat podle návodu výrobce. Obecně se můžete řídit těmito zásadami.

  • Barevný nátěr: Ačkoliv se může zdát, že nátěr v několika vrstvách skryje nerovnosti, často se vady naopak zvýrazní. Chcete-li vytvořit dokonalý povrch, musíte před natíráním dřevo vybrousit dohladka. Při natírání staršího kusu dřeva je samozřejmostí pečlivé odstranění původního nátěru.
  • Lakování: Dřevo byste měli brousit postupně, nepřeskakujte zrnitosti brusného papíru. Po zaschnutí můžete lak přebrousit velmi jemným brusným papírem o zrnitosti kolem P300 nebo použít lešticí pastu – dosáhnete krásně lesklého povrchu.
  • Bezbarvý lak: Potřebuje naprosto precizní broušení dřeva, protože pod bezbarvým lakem budou viditelné i minimální nerovnosti a vlnění.
  • Moření, voskování a olejování: Moření vyžaduje rovnoměrné broušení dřeva, aby barvivo mohlo proniknout do dřeva stejnoměrně. Jinak se na povrchu mohou vytvořit skvrny či pruhy. Při broušení pravidelně kontrolujte, jestli materiál ubíráte všude stejně. Podobně se brousí dřevo i před aplikací vosku či oleje.
  • Opalování: Bruste dřevo jen nahrubo – vzniknou na něm rýhy, které se opalováním zvýrazní a vytvoří zajímavou kresbu.
  • Lepení dřeva: Lepený spoj drží lépe na hladce broušeném dřevu. Je-li dřevo pouze nahrubo opracované, v prohlubních se bude hromadit větší množství lepidla, které po vytvrdnutí zmenší svůj objem. Spoj tak ztrácí pevnost a lepidlo se může vydrolit.

Čím brousit dřevo?

Brusné nástroje vybírejte podle povrchu a tvaru předmětu, který se chystáte brousit.

  • Pásová bruska se hodí na broušení velkých rovných ploch, ubírá velké množství materiálu. Vždy se s ní brousí po směru vláken.
  • Excentrická bruska využívá krouživého pohybu, lze s ní brousit jakýmkoliv směrem. Uplatníte ji během dokončovacích prací, broušení menších a svislých ploch.
  • Vibrační bruska na dřevo je vhodná pro jemné broušení a finální úpravy.

Při práci se strojní bruskou je potřeba zručnost a zkušenost, jinak mohou na dřevě vzniknout stopy. Pokud usilujete o bezvadně hladký povrch, může být lepší volbou ruční broušení dřeva za pomoci různých pomůcek.

  • Brusný špalek slouží k upnutí brusného papíru. Nabízí se nejen v plochém provedení, ale také v různých brusných profilech, např. konkávní, konvexní či V-drážka. Na brusný špalek upevníte jakýkoliv brusný papír, a tak získáte univerzální brusnou pomůcku. Na rozdíl od dřevěného špalku má ergonomický tvar, a tak vás nebude bolet ruka ani při dlouhém broušení.

brusny spalek

  • Držák pro napnutí brusného pásu se hodí na broušení rovných povrchů a hran. Brusný pás ubírá více materiálu, a proto je ideální na hrubé opracování dřeva.

držák brusného pás

  • Brusné kartáče se nejčastěji používají na odstranění hrubých nečistot a očištění těžko dostupných míst, jako jsou drážky.
  • Brusné houbičky vám přijdou vhod na broušení špatně dostupných míst. Většinou se vyrábí v jemnější zrnitosti, a tak se postarají o vyhlazení a vyleštění povrchu.
  • Další brusné pomůcky – například pro úpravu hran – vám usnadní a urychlí práci při specifických úkonech.

Jak vybrat brusný papír

Brusný papír se skládá z podkladového materiálu (karton, textilie, u brusných houbiček je to PU pěna) a abrazivní vrstvy, kterou tvoří brusná zrna o různé velikosti. Jako abrazivo se používají přírodní i syntetické materiály – granát, křemen, karbid křemíku, keramické abrazivo nebo smirek.

Brusný papír – zrnitost

brusny papirZrnitost znamená hrubost brusného papíru. Čím menší číslo, tím drsnější brusný papír – brusná zrna jsou větší a na ploše se jich nachází méně. Naopak brusný papír pro jemné broušení obsahuje velké množství malých brusných zrn.

Brusný papír se vyrábí v zrnitosti od P12 do P2500, ale při broušení dřeva se nejčastěji uplatní zrnitost P40 až P180, při lakování povrchu využijete až zrnitost P320.

  • P40: Nahrubo odstraní starý nátěr.
  • P60: Obrousí hrany a hrubé odštěpky dřeva.
  • P80: Představuje základní brusný papír pro broušení dřeva. Nemá-li předmět starý nátěr nebo ulomené části, můžete začít na této zrnitosti brusného papíru.
  • P100–120: Jemný brusný papír slouží pro úpravu dřeva před finálním nátěrem u běžných výrobků ze dřeva.
  • P150–180: Velice jemný brusný papír zajistí vyhlazení povrchu. Používá se například u nábytku.
  • P200–240: Dokonale vyhladí povrch u dřevěných výrobků, u nichž vyžadujete perfektní vzhled.
  • P320: Používá se pro vyleštění povrchu po nanesení laku.

Postup broušení dřeva

  • Pro broušení dřeva si vyberte větraný prostor, abyste minimalizovali riziko vdechnutí prachu. Používejte ochranné pomůcky – brýle a respirátor.
  • Před broušením si dřevo upevněte pomocí svěrek nebo protiskluzové podložky.unnamed
  • Povrch dřeva musí být suchý a zbavený nečistot.
  • Začněte dřevo brousit od hrubé zrnitosti a postupujte k jemnější. Průběžně odstraňujte prach, jinak ho budete zatlačovat zpět do povrchu a rychleji opotřebujete brusný papír.
  • Abyste dosáhli bezchybného výsledku, nepřeskakujte zrnitosti. Při broušení dřeva byste měli postupovat po řádech zrnitosti brusného papíru např. 80-100-120-150-180.
  • Bruste rovnoměrným pohybem ve směru vláken dřeva a na brusný papír příliš netlačte.
  • Nikdy nedržte brusný papír jen v prstech – napněte ho na špalík, abyste na něj vyvíjeli rovnoměrný tlak.
  • Postupujte pomalu a trpělivě. Když budete přeskakovat zrnitosti nebo na brusný papír příliš tlačit, mohou ve dřevě vzniknout rýhy, které už nelze zahladit.
  • Při broušení malých předmětů si můžete upevnit brusný špalík a pohybovat broušeným předmětem.

 

Konečná úprava po broušení dřeva

Po broušení dřeva očistěte výrobek od pilin a hrubého prachu vysavačem či smetáčkem. Nejmenší částice otřete vlhkým hadříkem a nechte dřevo uschnout. Poté ještě lehce obruste „postavený chlup“ brusnou houbičkou či brusným papírem o zrnitosti P300 a znovu otřete vlhkým hadrem. Tím zajistíte, že bude dřevo perfektně připravené pro konečnou povrchovou úpravu. Zároveň se minimalizuje vsakování přípravku použitého pro finální úpravu, a tak docílíte lepšího výsledku.

Po nalakování můžete povrch vyleštit velmi jemným brusným papírem, případně aplikovat lešticí pastu. K dokončení laku použijte ruční lešticí houbu nebo lešticí rouno, které se připevní na brusku na dřevo. Přípravky na leštění se postarají o vysoce estetický vzhled a zároveň delší trvanlivost laku.