Čím lepit dřevo –⁠ tipy na výběr lepidla a správný postup

 Lepidlo Titebond Ultimate

Lepení patří k nejodolnějším způsobům, jak spojit dřevěné díly. Pokud vyberete vhodný typ lepidla na dřevo a zvolíte správný postup, je spoj dokonce silnější než pevnost samotného dřeva.

Než se pustíte do výběru lepidla na dřevo

Lepený spoj je jednoduchý, ale pevný a odolný. Lepení dřeva umožňuje vyrábět velké konstrukční prvky, které nepraskají a mohou se dále řezat a opracovávat. Lepidlo na dřevo využijete také v případech, kdy chcete tvořit neviditelné a estetické spoje.

Bohužel ještě neexistuje jedno univerzální lepidlo na vše. Proto zřejmě nevystačíme s jedním lepidlem na dřevo, ale pro každý projekt budete potřebovat jiný typ.

Před výběrem lepidla na dřevo si ujasněte:

 • typ lepeného dřeva,
 • druh lepeného spoje,
 • vnější podmínky, kterým bude spoj vystaven.

Lepidlo pro interiér nebo exteriér?

Vnější prostředí je základní parametr pro výběr lepidla na dřevo. Podle odolnosti vůči vlhkosti se lepidla dělí do čtyř kategorií D1 až D4. Čím vyšší číslo, tím vyšší odolnost vůči vlhkosti.

 • D1 a D2 lepidla se hodí pouze pro suché místnosti v interiéru. Využijete je například pro lepení nábytku či hudebních nástrojů.
 • Lepidla D3 si poradí ve vlhkém prostředí, v koupelně, kuchyni nebo sklepě. Značka Titebond však nabízí už v této kategorii voděodolná lepidla na dřevo, která lze použít v interiéru i exteriéru.
 • Lepidla D4 představují plně voděodolná lepidla na dřevo. Odolají dešti, vysokým teplotám i dalším rozmarům počasí. Proto je lze bez obav použít v exteriéru, třeba pro lepení zahradního nábytku.

Lepidlo na měkké dřevo

Měkké dřevo se lepí poměrně snadno. Na lepení smrku, borovice, olše či lípy zvolte disperzní lepidlo na dřevo, nejčastěji na bázi polyvinylacetátu (PVAC). Má podobu husté bílé tekutiny, která po zaschnutí zežloutne. Lepidlo se v podstatě vsákne do dřeva, k vytvrzení spoje dojde odpařením vody.

Jestliže se chystáte lepit měkké dřevo pouze v interiéru, bude vám plně vyhovovat lepidlo Titebond ORIGINAL. Hodí se na interiérový nábytek, spárovky, lamelové spoje či hudební nástroje. Nemusíte zbytečně investovat do dražších lepidel a dosáhnete výborné pevnosti. Kromě dřeva slepí rovněž laminát, DTD desky, kůže, látky a další porézní materiály.

Náš tip: Potřebujete, aby zůstalo lepidlo po zaschnutí průhledné? Při lepení okrasných spojů vsaďte na lepidla Titebond QUICK & THICK.

Lepidlo na tvrdé dřevo

Lepení tvrdého dřeva, jako je dub, buk nebo modřín, bývá o něco náročnější. Disperzní lepidlo na dřevo potřebuje více času k proniknutí do dřevěných vláken, a proto doporučujeme delší fixaci spoje pomocí svěrek pod vyšším tlakem.

Pokud se opravdu chcete spolehnout na pevnost spoje, zvolte pro lepení tvrdého dřeva kategorii D3 – Titebond II PREMIUM. Poradí si i s olejnatými dřevinami, které se chovají, jako by byly mastné.

Pro vytvoření spojů odolných proti povětrnostním podmínkám vám bude vyhovovat Titebond III ULTIMATE. Jedná se o extrémně voděodolné lepidlo na dřevo, ideální pro venkovní konstrukce. Lepidlo je schválené FDA pro nepřímý styk s potravinami, proto je také nejvhodnější k lepení např. krájecích prkének.

Nejlepší lepidlo na dřevo tmavé a exotické je Titebond II DARK, které získá po vytvrdnutí hnědou barvu.

Polyuretanové lepidlo na dřevo

Polyuretanové lepidlo na dřevo využijete na všechny pohyblivé a extrémně namáhané spoje. Spoj zůstává i po vytvrzení flexibilní, a proto se nevydrolí ani při dynamickém namáhání. Navíc se výborně hodí na spojení dřeva s jinými materiály. Titebond POLYURETHANE slepí kov, keramiku, plasty či kámen.

Další výhodou polyuretanového lepidla na dřevo je odolnost vůči vlhkosti a vysokým teplotám. Z toho důvodu se někdy doporučuje jako univerzální lepidlo pro použití v exteriéru. Nicméně má i své nevýhody – těžko se odstraňuje z nářadí a rukou a při lepení větších ploch se prodraží.

Klihové lepidlo

Klihové lepidlo je organického původu, vyrábí se z kostí či kůží. Dnes se již téměř nepoužívá kvůli pracné přípravě a nepříjemnému zápachu. Nicméně klihové lepidlo má výjimečné vlastnosti. Tvoří velmi pevné spoje, které je možné po zahřátí opět rozebrat. Proto je nepostradatelné pro lepení hudebních nástrojů nebo restaurování historického nábytku.

Titebond GENUINE Hide Glue kombinuje výhody klihového lepidla se snadnou aplikací. Je okamžitě připravené k použití, nevyžaduje ohřev ani míchání. Kromě restaurátorských prací a oprav hudebních nástrojů se skvěle hodí na lepení dýhy.

Další parametry pro výběr lepidla na dřevo

Při výběru nejlepšího lepidla na dřevo berte v úvahu i další parametry.

 • Pracovní a skladovací teplota: Teploty stanovené pro skladování lepidla a jeho použití. Nevypovídají o odolnosti spoje vůči nízkým/vysokým teplotám po vytvrzení.
 • Doba otevření: Čas, během nějž můžete s lepenými díly pohybovat.
 • Montážní doba: Maximální čas, během nějž musíte zafixovat lepené díly svěrkami.
 • Úplné vytvrzení: Doba do kompletního zaschnutí – poté můžete se spojem dále pracovat, například ho obrousit.

Správný postup při lepení dřeva

Aby lepený spoj pevně držel, nestačí vybrat kvalitní lepidlo na dřevo. Neméně důležitý je správný postup.

 1. Obroušení dřeva: Chcete-li lepit dřevo s povrchovou úpravou, je potřeba ho nejdříve obrousit. Odstraňte vrstvu barvy, laku či starého lepidla, až se dostanete na surové dřevo.
 2. Vyhlazení povrchu: Lépe drží lepený spoj na hladce opracovaném dřevu než na drsném povrchu. Má-li dřevo prohlubně a trhliny, nahromadí se v nich množství lepidla, které po vytvrdnutí zmenší svůj objem. Spoj tak ztrácí pevnost a lepidlo se může vydrolit.
 3. Očištění dřeva: Před lepením dřevo zbavte nečistot a prachu.
 4. Vrstva lepidla: Lepidlo rozetřete na celý spoj, nedávejte ho moc ani málo. Nadbytek lepidla vyteče při fixaci svěrkami, a tak jím zbytečně plýtváte. Nedostatek lepidla zase nevytvoří dostatečnou přilnavost a spoj dříve či později povolí.
 5. Fixování spoje: Dřevěné díly přiložte k sobě a zafixujte je pomocí truhlářských svěrek. Nestlačujte ale spoj až moc, jinak se vytlačí příliš lepidla a hrozí také zdeformování dřeva. Stačí takový tlak, aby se po sobě díly neposouvaly.
 6. Otření přebytečného lepidla: Disperzní lepidlo na dřevo otřete navlhčeným hadříkem ihned, jakmile vyteče. Polyuretanové lepidlo, které vyteče ze spáry, částečně vypění. Počkejte, až ztuhne a poté ho odřízněte nožem. Po úplném vytvrdnutí je odstranění lepidla velmi obtížné.
 7. Vytvrzení: Pro dokonalý výsledek ponechte svěrky na dřevě po celou dobu zasychání. U disperzních lepidel Titebond trvá úplné vytvrzení 24 hodin, u polyuretanového lepidla na dřevo pak 4 hodiny.

Lepidla Titebond – kvalita z USA

V našem e-shopu prodáváme lepidla na dřevo Titebond. Jedná se o špičkovou značku z USA, jejíž výrobky splňují vysoké požadavky profesionálů už od roku 1935. Široká produktová řada nabídne lepidlo pro každý projekt – lepení nábytku, oken, dveří, modelů i hudebních nástrojů. Poradí si se všemi druhy dřevin. Kromě toho některá lepidla Titebond slepí i ostatní materiály (kámen, plasty, sklo, látky, kůži, keramiku aj.).

 

titebond 3_1      titebond 4
Disperzní lepidlo na dřevo
Pro vnitřní použití, D2
Disperzní lepidlo na dřevo
Voděodolné, D3
Vysokopevnostní lepidlo Titebond Original lepí dřevo, sololit, dřevotřísku, kůže, látky a většinu porézních materiálů. vynikající např. pro lamelové spoje, pera a drážky, spárovky, protože poskytuje silnou počáteční lepivost v krátké době, čímž minimalizuje upínací dobu.Je velmi oblíbené u truhlářů, výrobců hudebních nástrojů a v restaurátorsví. Po zaschnutí dobře brousitelné. Je vodou ředitelné do 5 %. Při zahřátí znovu změkne. Vysokopevnostní lepidlo Titebond II Premium je ideální pro vnitřní i venkovní stavebně-truhlářské výrobky (okna, dvěře, konstrukce), interiérový a venkovní nábytek ve vlhkém prostředí, pro exotická a olejnatá dřeva. Také v provedení DARK pro tmavá dřeva. Vhodné k vysokofrekvenčnímu lepení a lisování za tepla. Poskytuje silnou počáteční lepivost v krátké době, vysokou pevnost a vynikající brousitelnost. Je odolné proti povětrnostním vlivům. Čistí se vodou.

Typ: disperzní / alifatické
Použití: interiér
Doba otevření: max. 5 minut
Celková montážní doba: 10-15 minut
Úplné vytvrzení: do 24 hodin
Pracovní a skladovací teplota: 10-30 °C
Spotřeba: 1 litr na 6m2 v jedné vrstvě
Upínací tlak: 07-1.1 MPa měkké dřevo
                  1,2-1,75 Mpa tvrdé dřevo
Pevnost spoje: D2 dle EN 204

Typ: disperzní / polyvinylacetát PVA
Použití: interiér a exteriér
Doba otevření: max. 5 minut
Celková montážní doba: 10-15 minut
Úplné vytvrzení: do 24 hodin
Pracovní a skladovací teplota: 10-30 °C
Spotřeba: 1 litr na 6m2 v jedné vrstvě
Upínací tlak: 07-1.1 MPa měkké dřevo                      
                 1,2-1,75 Mpa tvrdé dřevo
Pevnost spoje: D3 dle EN 204

titebond 1

 titebond 2

 Disperzní lepidlo na dřevo
Extrémně voděodolné, D4

Polyuretanové lepidlo na dřevo, kov, keramiku a většinu plastů. 100% vodotěsné, D4

Vysokopevnostní lepidlo Titebond III ULTIMATE pro exotická a olejnatá dřeva. Může plně nahradit polyuretanové lepidlo, které je nepochybně flexibilnější, ale také těžko odstranitelné z nářadí a především z rukou. Je ideální pro vnitřní i venkovní stavebně-truhlářské výrobky (okna, dveře, konstrukce), interiérový
a venkovní nábytek ve vlhkém prostředí, modely lodí apod. Udrží integritu i při nižších teplotách. Je odolné proti povětrnostním vlivům a proti teplu. Čistí se vodou.

Titebond POLYURETHANE je dvakrát silnější než tradiční polyuretanová lepidla a poskytuje nepřerušované nanesení vrstvy bez stékání a kapání. Nekřehne s dobou, nerozepíná se ani nesmršťuje. Kromě vynikající lepivosti dřeva na dřevo má výborné vlastnosti pro lepení kovu, keramiky, většiny plastů, Corianu, kamene a ostatních porézních i neporézních materiálů.

Typ: disperzní / polymerní lepidlo
Použití: interiér a exteriér
Doba otevření: max. 10 minut
Celková montážní doba: 20-25 minut
Úplné vytvrzení: do 24 hodin
Pracovní a skladovací teplota: 5-30 °C
Spotřeba: 1 litr na 6m2 v jedné vrstvě
Upínací tlak: 07-1.1 MPa měkké dřevo
                  1,2-1,75 Mpa tvrdé dřevo
Pevnost spoje: D4 dle EN 204

Typ: polyuretanové lepidlo obsahující izokyanát
(je nutné vyvarovat se kontaktu s pokožkou).
Pro práci použijte rukavice, které jsou součástí balení.

Použití: interiér a exteriér
Doba otevření: max. 5 minut
Celková montážní doba: 20-25 minut
Úplné vytvrzení: 4 hodiny
Pracovní a skladovací teplota: nad 10°C
Spotřeba: 1 litr na 6m2 v jedné vrstvě
Upínací tlak: 07-1.1 MPa měkké dřevo
                  1,2-1,75 Mpa tvrdé dřevo
Pevnost spoje: D4 dle EN 204

 

 

 Stále váháte při výběru lepidla na dřevo? Obraťte se na nás na e-mailu [email protected], rádi vám s výběrem pomůžeme.