Jak vybrat detektor kovu a kabelů ve zdi

Při vrtání do zdi nikdy nevíte, na co narazíte. Kabely nebo vodovodní potrubí? Jejich navrtáním si způsobíte spoustu problémů. Detektor kabelů, kovů a rozvodů vám přesně ukáže, co se pod zdí ukrývá. Zjistěte, jak vybrat ten pravý.

Na co se používají detektory kovů a elektrického vedení

Detektor kovu a elektrického napětíVyhledávač kabelů a detektor kovu ve zdi patří do povinného vybavení všech elektrikářů a pracovníků ve stavebnictví. Rozhodně se bude hodit také kutilům při rekonstrukci bytu, i když nejlepší je vzít si ho k ruce i při obyčejném přivrtání polic. Vrtání do zdi totiž může být doslova adrenalinová disciplína.

Ve zdi můžete narazit nejen na elektrické kabely, ale také na vedení plynu, vodovodní potrubí nebo topení. Když je navrtáte, způsobíte si pořádnou šlamastyku. Naděláte škody, celá rekonstrukce se zdržuje, a ještě se prodraží.

Multifunkční detektory nabízí rozmanité funkce

hledání kabelů ve zdiNěkteré multifunkční přístroje si poradí nejen s hledáním kabelů ve zdi, ale také s detekcí dřeva a dalších materiálů. Takový detektor využijete nejen jako prevenci poškození kabelů nebo trubek při vrtání, ale také pro vyhledání konstrukcí, do nichž naopak vrtat chcete. Detektory se tak hodí rovněž pro vyhledání výztuže ve zdivu či měření podpovrchových roztečí hřebíků.

Říkáte si, že detektor elektrického vedení není nutný, protože kabely se tahají vždy svisle a vodorovně? Nebo že detektor vodovodního potrubí nepotřebujete, protože máte k dispozici stavební plány? Bohužel nákresy na papíře a skutečné provedení se často liší. Nikdy nevíte, kdo stavbu zfušoval. Obzvlášť u starších domů, kde už proběhlo mnoho rekonstrukcí, se na dokumentaci nemůžete spolehnout.

Materiály, které dokáže detektor odhalit

Při výběru detektoru vás bude asi nejvíce zajímat to, jaké materiály dokáže ve stěně odhalit. Některé přístroje lokalizují pouze jeden typ materiálu, zatímco multifunkční detektory nabízí režimy pro vyhledání různých materiálů. Co umí detektory lokalizovat?

 • železné/magnetické kovy (např. ocel)
 • neželezné/nemagnetické kovy (např. měď)
 • elektrické vedení pod napětím
 • topné trubky
 • dřevo
 • plast

Jaký detektor vybrat? Záleží hlavně na vašich potřebách. Pokud nevyužijete režimy pro různé materiály, není potřeba pořizovat multifunkční přístroj. Naopak se specializovaným detektorem pro vyhledání kovů můžete dosáhnout přesnějších výsledků. Podívejte se detektor plastového vodovodního potrubína různé příklady, jak vybrat detektor.

 • Při vrtání do zdí v obývacím pokoji nebo ložnici vám bude stačit hledačka kabelů ve zdi.
 • Pro hledání ocelových armatur budete potřebovat detektor magnetických kovů.
 • V koupelně a kuchyni vás mohou potrápit rozvody plynu či vody v měděném potrubí, a tak byste měli vybírat detektor pro vyhledání nemagnetických kovů.
 • V novostavbách se rozvody vody dělají v plastu, a tak je potřeba využít detektor plastového potrubí.
 • V blízkosti radiátorů nebo v podlaze zase hrozí navrtání topných trubek – s jejich vyhledáním pomůže detektor s tepelným režimem, který upozorní na potrubí naplněné horkou vodou.
 • Profesionální řemeslníci využijí rozmanité funkce detektoru, a tak se pro ně hodí multifunkční skener.

Hloubka detekce

multifunkční detektorNa trhu najdete detektory s různou hloubkou detekce. Tento parametr udává, do jaké hloubky pod povrchem přístroj dokáže odhalit kov nebo jiný materiál. Při výběru vezměte v úvahu, do jaké hloubky se chystáte vrtat. Zároveň však berte v potaz konstrukční řešení. Například ve starších domech dosahuje vrstva omítky několika centimetrů, a tak budou kabely pravděpodobně vedeny ve větší hloubce.

U multifunkčních přístrojů sledujte hloubku detekce pro různé materiály. Například běžné detektory kovů Zircon odhalí železné kovy do hloubky 75 mm a neželezné kovy do hloubky 38 mm. Expertní přístroje s funkcí DeepScan® však umožňují skenování až v dvojnásobné hloubce. Pokročilé přístroje také dokážou určit hloubku detekovaného předmětu, a to alespoň orientačně pomocí stupnice.

Obvykle platí, že maximální hloubka detekce závisí na velikosti předmětu. Větší předměty lze odhalit ve větší hloubce než menší předměty. Pro malé kovové předměty (např. hřebíky) tak raději volte větší hloubku detekce.

V jakém povrchu detektor funguje

detektor kovůVětšina detektorů dokáže vyhledávat materiály ve zdech, podlahách a stropech. Poradí si s detekcí v cihle, sádrokartonu, betonu, pod obklady, dlažbou nebo dřevěným obložením. Nicméně některé detektory kovů pracují s hustotou materiálu, a proto mohou mít potíže při skenování betonu, panelů a dalších materiálů o vysoké hustotě.

Při hledání dřevěných konstrukcí mohou způsobit problémy kovové prvky ve zdi, které ovlivňují signál. Proto některé detektory Zircon přichází s patentovanou funkcí Target Control®. Díky ní dokáže detektor vyhledat dřevěné prvky, ale současně odfiltrovat falešně pozitivní výsledky, když narazíte na kovové prvky. To ale neumí všechny přístroje. Proto si před koupí detektoru raději prověřte, pro jaký povrch je určený a jak si umí poradit s překážkami.

Přesnost detekce

Detektory kovů a hledače kabelů pracují s určitou odchylkou. Čím je odchylka menší, tím přesnější vyhledávání přístroj umožňuje. Mějte na paměti, že na přesnost detekce mají vliv také vnější podmínky. Vždy používejte přístroj podle pokynů výrobce. Obvykle jsou detektory určeny pro práci v interiéru, při pokojové teplotě a na suchém podkladu. Výsledky mohou negativně ovlivněny například čerstvě natřenými stěnami nebo mokrými tapetami.

Náš tip: Detektory kovů Zircon nabízí zpřesnění skenování, pokud po prvotním měření detektor indikuje velkou plochu kovů. Stačí přístroj znovu zkalibrovat v oblasti, kde již vyhledal kovové části a provést nové měření. Tím se detekce zpřesní.

Kalibrace

Většina detektorů kabelů a kovů poskytuje automatickou kalibraci. Stačí stisknout jedno tlačítko a přístroj se sám zkalibruje. Některé detektory umožňují manuální kalibraci – ta se hodí pro profesionály, kteří mají s vyhledáváním bohaté zkušenosti. Kalibraci provádějte v dostatečné vzdálenosti od kovových předmětů, jinak může dojít ke zkreslení výsledků.

Světelné a zvukové signály

detektor elektrického vedení ve zdiDetektory se liší i ve způsobu, jakým upozorňují na vyhledávaný materiál. Základním způsobem jsou světýlka jako na semaforu – červená upozorní na detekovaný materiál, zelená znamená stěnu bez překážek.

Pokročilé přístroje na displeji zobrazují, jak se blížíte nebo vzdalujete od vyhledávaného materiálu. Konkrétní polohu pak ukazují například pomocí světelné šipky, která se promítá přímo na zeď. Potěší i zvukový signál – nejčastěji se jedná o pípnutí, které zazní, jakmile se nacházíte přímo nad daným materiálem.

Displej

Nejlepší čitelnost nabízí podsvícený displej – nejčastěji narazíte na LCD nebo LED displeje. Jednodušší přístroje nemívají podsvícený displej, a tak mohou být výsledky hůře čitelné ve špatných světelných podmínkách, případně na přímém slunci. Barevný displej není nutností, většina přístrojů pracuje s indikací pomocí šipek a stupnic, které bývají dostatečně přehledné.

Ovládání a provedení

hledání potrubí ve zdiAby se vám s detektorem dobře pracovalo, musí být ovládání jednoduché a intuitivní. Tlačítka by měla být dostatečně velká a provedení robustní. Přece jen budete detektor používat na stavbě, a tak se nedá očekávat, že s ním budete zacházet jako v rukavičkách. Některé detektory se vyrábí dokonce s ochranou proti prachu a vlhkosti. Pogumovaná rukojeť se postará o pevný úchop a díky poutku si skener můžete zavěsit třeba na pracovní opasek.

Detektory Zircon – kvalita z USA

Hledáte detektory kovů nebo hledače kabelů ve zdi, co vydrží? Vsaďte na americkou značku Zircon. Přední výrobce detektorů kovů a multifunkčních skenerů neustále vyvíjí nové funkce, které vám usnadní přesné odhalení, co se skrývá pod povrchem stěny. Zároveň klade důraz na kvalitu provedení přístroje a drobné detaily, aby se vám s detektorem pracovalo pohodlně.

Zircon působí na trhu od roku 1980 a za tu dobu přinesl mnoho patentovaných technologií.

 • detektor elektrického vedení a kovů ve zdiDeepScan® Mode: Umožňuje přepnout detektor až na dvojnásobnou hloubku měření.
 • WireWarning® Detection: Funkce automaticky upozorňuje na přítomnost kabelů pod napětím, i když máte skener přepnutý na vyhledávání kovových a dřevěných konstrukcí. Tím zajistí maximální bezpečnost při vrtání do zdi.
 • CenterVision® Technology: Rovnou vyhledá střed kovové nebo dřevěné konstrukce. Na rozdíl od detekce hran konstrukce tak ušetříte čas s dvojitým měřením a následným vyznačováním středu.
 • ACT™ Auto Correcting Technology: Automaticky opraví chybnou kalibraci, která byla provedena nad kovovým prvkem.
 • Integrovaný popisovač: Stisknutím tlačítka aktivujete zabudovaný popisovač a hned si na zeď označíte požadované body, aniž byste museli vytahovat tužku. Popisovač není permanentní, dá se ze zdi snadno odstranit.

Vyberte si ze široké nabídky detektorů kovů a dalších skenerů Zircon. V našem e-shopu najdete několik produktových řad.

 • MultiScanner: Multifunkční skenery s vyhledáváním různých materiálů (ocelové a dřevěné profily, kabely pod napětím, vodovodní trubky aj.). Režim se změní stisknutím jednoho tlačítka.
 • MetalliScanner: Detektory kovů pro přesné vyhledání železných a neželezných prvků ve zdech až do hloubky 15 cm. 
 • ElectriScanner: Jednoduché detektory kabelů ve zdi za dostupnou cenu.
 • SuperScan: Multifunkční přístroje s pokročilými funkcemi, jako je lokalizace hran a středu konstrukce, automatickým upozorněním na kabely pod napětím nebo odfiltrováním rušivých kovových částí při vyhledávání dřeva.

Stále váháte při výběru detektoru kovů nebo multifunkčního skeneru? Obraťte se na nás na e-mailu [email protected], rádi vám s výběrem pomůžeme.