Toughbuilt |Folding Japanese saw Ryoba
Code: TB-H4-21-2XRelated products
Pica - Action set: automatic carpenter pencil and 1 x spare refill - suitable as a gift.
Pica Classic 534 permanent pen Medium nib - 1 mm
Pica Classic 534 permanent pen Medium nib - 1 mm
Pica - Pen (1-2mm) permanent marker with new ink - Instant White.
Pica - Limited edition craft pencil with 10% discount - suitable as a gift.
- Combines strong, highly visible marking with absolute precision
- Suitable for all glossy and dry surfaces
- Special soft and shape-resistant nib: provides a unique writing experience
Pica BIG DRY - bricklayer, carpenter, masonry pencil designed for many other building professions with automatic ink displacement for almost all types of surfaces.
Pica - Gel Signalmarker is a permanent, fast, economical and easy to handle marker resistant to temperatures up to 1000°C. After drying, it can only be removed mechanically (sanding, brushing, etc.). Chloride-free, for marking stainless steels.
Pizza Master Carpenter set. Limited Pica set for carpenters.
New - pencil + distinguishing cap for easy identification of the ink contained.
- Pica - Dry new innovative 3 generation automatic pencil for professional craftsmen with long life. You don't need another pencil.(video)
- Its special interchangeable inks allow marking on almost any surface, whether dry or wet, shiny or rough, dusty or oily.
Pica Classic 520 with round tip for permanent marking on almost all surfaces, quick-drying and safe.
Product detailed description
Toughbuilt - Folding Saw
The Toughbuilt Japanese Folding Saw brings a revolutionary design that combines the convenience of a blade directly in the handle with a full-size saw. This tool is engineered to offer maximum convenience, performance and easy storage for professionals and DIY enthusiasts alike.

Why choose a Toughbuilt Folding Saw?
The Japanese Folding Saw is the ideal choice for those looking for a reliable, powerful and easy to store tool. The handle is ergonomically shaped for maximum comfort, minimizes hand fatigue and provides a firm grip. This comfort and precision will be especially appreciated on longer projects or demanding tasks.
Universal saw blade.
The saw cuts with the pull and has a double-sided blade with a 17 TPI blade for extra fine cutting and a progressive blade of 7 to 10 TPI for coarser cutting. The saw teeth are hardened for fast and efficient cutting, saving you time and energy. Hardening increases the durability of the teeth and their ability to stay sharp for longer periods of time.


Patented fit in the handle.
The handle easily flips between working and closed positions, ensuring quick set-up and safe storage. Handle lock prevents accidental opening of the saw, increasing safety during carrying and storage.
Transmission swivel mechanism.
The innovative transmission swivel mechanism allows smooth folding of the handles, making the saw easier to handle and store.

14 days to return
Pick up at the shop
If you are not far from us or want to see the products, do not hesitate to visit us in the shop.Shipping within 3 days
We offer delivery to your door and also a variant with possible personal collection in the form of a packing house with 5,000 collection points in the Czech Republic.Individual approach
If you have a question, feel free to call or write. We will be happy to advise you and help you with the selection of goods. We are experts in our field.Additional parameters
| Category: | Toughbuilt - knives and plumbing shears |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| Weight: | 0.47 kg |
| EAN: | 1210001302518 |
| Délka ostří: | 270 mm |
| Délka přepravní: | 355 mm |
| Délka celková: | 600 mm |
The ToughBuilt - Reload Utility Knife is designed to fit your hand incredibly comfortably and as the brand name suggests, it's also strong and durable - ideal for use on the job site where it can easily withstand the everyday use that most tools experience during their working life.
Robust extendable knife and scraper in one.
Three functions in one tool, works as a knife, a scraper and a light crowbar.
Replacement trapezoid blades for Toughbuilt Scraper Utility Knife
pack of 30 pcs
The ToughBuilt Pro Grip is the new ergonomic benchmark for scissors on the jobsite. The stainless steel blades are titanium coated for longer life.
Toughbuilt TB-H4S52-20 - will become an indispensable part of your workshop or construction site. With the Automatic Extending Knife, you not only make your work easier, but also take it to a new level of efficiency and safety.
Product rating
Be the first who will post an article to this item!
Leave a rating
List of ratings
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
| Manufacturing company : | TOUGHBUILT INDUSTRIES UK LTD. |
|---|---|
| Address : | Aurora House, 71-75 Uxbridge Road London, W5 5SL, |
| E-mail : | [email protected] |
| EU representative of the manufacturer : | TOUGHBUILT INDUSTRIES UK LTD. |
| Address of the EU representative : | Aurora House, 71-75 Uxbridge Road London, W5 5SL, |
| Email of the EU representative : | [email protected] |


















Vytvořil Shoptet