Sola – Adjustable carpenter’s square Quattro
Code: 56017001Related products
Pica Dry - 3 generation joinery pencil for professional craftsmen.
Its special interchangeable inks allow marking on almost any surface, whether dry or wet, shiny or rough, dusty or oily.
Titebond III is an extremely waterproof adhesive for indoor and outdoor use. FDA approved for indirect food contact.
New - pencil + distinguishing cap for easy identification of the ink contained.
- Pica - Dry new innovative 3 generation automatic pencil for professional craftsmen with long life. You don't need another pencil.(video)
- Its special interchangeable inks allow marking on almost any surface, whether dry or wet, shiny or rough, dusty or oily.
Titebond III is an extremely waterproof adhesive for indoor and outdoor use. FDA approved for indirect food contact.
Pica-Dry(metal set) - precise marking in metal thanks to hard drawing needle.
VIKING ARM® hand jacks - your universal solution for every assembly
Introducing the VIKING ARM® lifting set in the trasnport case, which will become your indispensable helper in any assembly. This set offers a wide range of applications, from kitchens and doors to floors and patios. Plus, thanks to the unique design of the Viking Arm, you can expect precise control over every movement.
Portable joinery vice with ponk clamp.
-
Portable model for mounting on tables up to max. 52 mm plate thickness
-
Parallel double steel slider.
-
Made of nodular cast iron.
- Jaw width: 15 cm
- Height of jaws :5,5 cm
- Max clamping (workpiece width): 12 cm
The Viking Arm® Telescopic Extension is ideal for fast, safe and accurate installation of wall cabinets.
- The attachment has 3 levels of extension and offers safe, convenient and efficient mounting options for upper cabinets that can save professionals valuable time.
- This makes it a one-man assembly and eliminates the need for a second (or third!) person to hold an object weighing up to 50 kg in place.
- It gives the user the ability to work independently and safely, smoothly and with the typical precision of the Viking Arm® tool, and to secure even heavy objects.
Neither the transport case nor the hand jack itself Viking Arm is included.
The clamps offer unusually extensive application possibilities
Bessey - 3/4" pipe diameter joiner clamp
Supplied with 1000 mm threaded thick-walled steel pipe
If you are interested in other dimensions please contact us.
Viking Arm - Protective non-slip jaw on the upper movable part.
- the pad is equipped with an anti-slip layer
- protects delicate surfaces from damage
- expands the possibilities of using your Viking Armat
- especially useful for assembly work
- designed for the upper movable part Viking Armu
- smallest mounting height with bases fitted 22 mm
One-handed lever clamp Piher Light-Pal with nylon and fibreglass jaws, 8 cm clamping depth and 120 kg force. The advantage of the clamp is that it stands on its own.
2 sizes of corner clamps for perfect right-angled clamping. With a pair of corner clamps made of solid plastic you will achieve the perfect result.
Product detailed description
- Lightweight, robust aluminium handle
| Grades | mm/cm, two-piece, etched |
| Rail material | Stainless spring steel |
| The surface of the rail | Grinded |
| Handle material | Aluminium |
| Handle surface | Anodized |
| Handle colour | Silver |
| Scale parts | 1 mm |
| Angles | 45°, 90°, 135° |
Additional parameters
| Category: | Angles and metal rulers |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| Weight: | 0.4 kg |
| EAN: | 9002719020349 |
| Length: | 250 x 170 mm |
- Operating the CITO tape measure is incredibly easy. The display has only three buttons: for switching on or off, displaying the measured values in mm or cm and setting the reference point for measurement.
- In addition, the measured value can be transferred to the SOLA Measures app at the touch of a button.
- The digitally displayed value can be read optimally even in low light from every angle.
Swanson - tape measure with large magnet, double-sided metric scale and 27 mm width.
Shinwa - Rainproof ink for Japanese buzzers - red.
- Shake well before use
- Don't dilute with water
- Contents 200 ml.
- Beware of staining your clothes.
Shinwa - Rainproof ink for Japanese buzzers - black.
- Shake well before use
- Don't dilute with water
- Contents 200 ml.
- Beware of staining your clothes.
Precision class " I " welding gauges manufactured in England for the brand Sola. With practical holder for hanging on a belt
Shinwa - 20 m self-winding ink marking cord with retractable pin for guiding the thread.
The retractable marking set is used for marking perfectly straight lines even over long distances. The set includes a winder with line and blue chalk.
Convenient reading of internal measurements via a sight glass
Length 3 m /13 mm
Durable steel band with stainless steel protective phosphating. Easy measurement without glare thanks to anti-glare coating
Be the first who will post an article to this item!
Be the first who will post an article to this item!
| Manufacturing company : | SOLA-Messwerkzeuge GmbH & Co KG |
|---|---|
| Address : | Unteres Tobel 25 6840 Götzis, Austria |
| E-mail : | [email protected] |

















Vytvořil Shoptet