CMT C955 joint cutter 90°
Code: C95500911Product detailed description
- Corner joint cutter for material thickness from 9 - 28.5mm.
- The tool is available in three variants depending on the thickness of the material to be machined.
- Pay attention to the diameter of the clamping shank.
- Not suitable for manual machine guidance.
- Use only in the milling table.
Additional parameters
| Category: | Wood Cutters |
|---|---|
| Weight: | 0.2 kg |
| EAN: | 8019296069402 |
| ? Cutting Diameter ø: | Ø 44,5 mm |
| Cutting Length (mm): | 20 mm |
| Clamping shank: | 8 mm |
| Number of Teeth: | Z 2 |
| ? Angle (α): | 45° |
| Rotation Direction: | RH - Right-Hand (Clockwise) |
Be the first who will post an article to this item!
Add a rating
Be the first who will post an article to this item!
| Manufacturing company : | IGM nástroje a stroje s.r.o. |
|---|---|
| Address : | Ke Kopanině 560 Tuchoměřice, Praha-západ PSČ 252 67 |
| E-mail : | [email protected] |

















Vytvořil Shoptet