CMT C936 Chamfer bit with bearing
Code: C93628011Related products
Fréza C 936: Úhel 15° / Ø19x12,7 / délka 54,9 / stopka Ø8mm
In stock at the supplier, we ship within 72 hours.
| C93613011
EAN: 8019296001983
Delivery to:
06/05/2026
941 Kč
893 Kč
Fréza C 936: Úhel 25° / Ø22,2x10 / délka 54,9 / stopka Ø8mm
In stock
(1 pcs)
| C93619011
EAN: 8019296001990
Delivery to:
01/05/2026
974 Kč
925 Kč
Fréza C 936: Úhel 45° / Ø31,7x9,5 / délka 53,7 / stopka Ø8mm
In stock
(1 pcs)
| C93628011
EAN: 8019296002003
Delivery to:
01/05/2026
928 Kč
881 Kč
Fréza C 936: Úhel 45° / Ø45x18 / délka 60,2 / stopka Ø8mm
In stock
(1 pcs)
| C93642011
EAN: 8019296002010
Delivery to:
01/05/2026
1 171 Kč
1 112 Kč
Product detailed description
- HM carbide teeth.
- Orange Teflon non-stick coating.
- Copy bearing.
Application. They mill clean and precise chamfers to produce perfectly aligned, multi-faceted containers, boxes and other decorative items. They can be used with excellent results for a wide range of work such as the manufacture of partitions and columns.
TIP: It is possible to use the full length of the cutting edge. Regularly adjust the cutter height to make maximum use of the entire HM carbide cutting edge.
Additional parameters
| Category: | Wood Cutters |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| ? Cutting Diameter ø: | Ø 19 mm, 22,2 mm, Ø 31,7 mm, 45 mm |
| Cutting Length (mm): | 9,5 mm, 10 mm, 12,7 mm, 18 mm |
| Clamping shank: | 8 mm |
| Number of Teeth: | Z 2 |
| Rotation Direction: | RH - Right-Hand (Clockwise) |
Be the first who will post an article to this item!
Add a rating
Be the first who will post an article to this item!
| Manufacturing company : | IGM nástroje a stroje s.r.o. |
|---|---|
| Address : | Ke Kopanině 560 Tuchoměřice, Praha-západ PSČ 252 67 |
| E-mail : | [email protected] |

















Vytvořil Shoptet