CMT - C906 Trimming cutter, angled teeth
Code: C90669011Related products
Product detailed description
- Negative cutting edge angle.
- For trimming even the most difficult parts according to the template.
- HM carbide cutting edges.
- Special copy bearing on the cutter face.
- Extended blade length.
Additional parameters
| Category: | Wood Cutters |
|---|---|
| Weight: | 0.2 kg |
| EAN: | 8019296055504 |
| ? Cutting Diameter ø: | Ø 19 mm |
| Cutting Length (mm): | 50,8 mm |
| Clamping shank: | 12 mm |
| Number of Teeth: | Z 2 |
| Rotation Direction: | RH - Right-Hand (Clockwise) |
Be the first who will post an article to this item!
Add a rating
Be the first who will post an article to this item!
| Manufacturing company : | IGM nástroje a stroje s.r.o. |
|---|---|
| Address : | Ke Kopanině 560 Tuchoměřice, Praha-západ PSČ 252 67 |
| E-mail : | [email protected] |

















Vytvořil Shoptet