Jak vyrobit vyvýšený záhon ze dřeva za jedno odpoledne

K výrobě vyvýšeného záhonu vám bude stačit několik hranolů, prken a pár hodin volného času. Přes podzim a zimu je ideální doba, kdy založit vyvýšený záhon. Na naplnění dna využijete listí a větve ze zahrady. Do jara půda slehne a vyvýšený záhon bude připravený na výsadbu.

vyvýšený záhon v zahradě

Vyvýšený záhon se hodí do nerovného terénu nebo na zahrady s nekvalitní půdou. Můžete si ho postavit dokonce i na balkoně či na terase. Ušetří vám bolavá záda při pletí plevele. Využijte vyvýšené záhony na zeleninu, bylinky i květiny.

Jaké dřevo na vyvýšený záhon

malý vyvýšený záhonVyvýšený záhon můžete postavit z palet, cihel nebo prken z recyklovaného plastu, ale my se dnes podíváme na to, jak udělat vyvýšený záhon ze dřeva. Zvládne to i začátečník během jednoho odpoledne. Dřevo se hodí na každou zahradu a jeho vzhled můžete měnit nátěrem podle libosti.

Výběr dřeviny hodně ovlivní, jak dlouho vydrží vyvýšený záhon. Tvrdé dřevo lépe odolává vlhkosti a pomaleji stárne. Dobrou volbou je modřín nebo dub. Pokud hledáte levnější řešení, použijte smrkové latě, ale rozhodně nepodceňte kvalitní nátěr a izolaci.

Na stavbu dřevěného vyvýšeného záhonu se hodí prkna, případně palubky. Jestli chcete opravdu desingnový kousek, můžete vyrobit vyvýšený záhon z kulatiny.

Jak na návrh vyvýšeného záhonu

Nejdříve si rozmyslete, kam umístit vyvýšený záhon. Ideálně by měl být přístupný ze všech stran a po většinu dne být vystavený slunečním paprskům. Když ho umístíte ještě do závětří, vytvoříte ideální podmínky pro ranou výsadbu, které se vyhnou přízemní mrazíky.

dlouhý vyvýšený záhonPoté si vyměřte, jak velký vyvýšený záhon postavíte. Obvykle má tvar obdélníku, menší vyvýšené záhony můžete navrhnout i do čtverce. Myslete ovšem na to, abyste pohodlně dosáhli i doprostřed záhonu. Šířka by proto neměla přesáhnout cca 120 cm, délku zvolte maximálně do 300 cm.

A jak vysoký by měl být vyvýšený záhon? Berte v úvahu nejen to, jak moc se (ne)chcete k záhonům ohýbat, ale také co potřebují vaše rostliny. Bylinky, ředkvičky a salát vystačí jen s 15 cm zeminy, ale mrkev nebo cibule vyžadují alespoň 45 cm. Příliš nízká vrstva zeminy také rychle vysychá. Většina zahradníků proto volí vyvýšený záhon o výšce od 40 do 80 cm.

Při návrhu vyvýšeného záhonu nezapomeňte na váhu zeminy – čím bude záhon objemnější, tím robustnější musí být konstrukce, aby hlínu udržela. Pokud chcete vyšší záhon, raději uberte na šířce a délce a naopak.

Materiál na vyvýšený záhon

Potřebné nářadí

Jak vyrobit vyvýšený záhon krok za krokem

  • Nařezejte si hranoly a prkna na požadovanou délku. Bude vám k tomu stačit ruční pila. Počítejte s hranolem do každého rohu záhonu a případně ještě do středu na vyztužení, pokud délka strany přesáhne 150 cm.
  • Dřevo obruste brusným papírem o jemné zrnitosti. Napusťte ho impregnací, která se postará o ochranu dřeva před vodou a dřevokaznými houbami. Poté natřete dřevo lazurou či krycím nátěrem.
  • Náš tip: Chcete zachovat přirozený vzhled dřeva a ušetřit si práci? Místo nátěru použijte lněný olej SELDER. V jedné vrstvě získáte hloubkovou impregnaci i přírodní povrchovou úpravu. Olej navíc zvýší pevnost dřeva v ohybu až na dvojnásobek.
  • Na místě, kam budete vyvýšený záhon umisťovat, odkopejte vrchní vrstvu zeminy a srovnejte terén do roviny. Zeminu prosejte a uschovejte bokem.
  • Hranoly a prkna spojte vruty. Ještě rychleji dřevo spojíte pomocí hřebíkovačky.
  • Vnitřek vyvýšeného záhonu opatřete nopovou fólií, která vytvoří hydroizolační vrstvu mezi zeminou a dřevem. Fólii jednoduše připevníte ke dřevu pomocí sponkovačky a oříznete nožem.
  • Záhon usaďte na místo a vyrovnejte podle vodováhy. Pokud vás na zahradě trápí krtci nebo hraboši, můžete dno vystlat pletivem s malými oky.

Jak naplnit vyvýšený záhon

Drenážní vrstva: Spodní vrstva by měla odvádět přebytečnou vodu. Jako drenáž do vyvýšených záhonů můžete použít dřevěné klacky, větvičky a kůru. Nepoužívejte dřevo jehličnatých stromů, ořešáku nebo jedovatých dřevin. Na drenážní vrstvu můžete nasypat ještě listí a posekanou trávu.

Kompostová vrstva: V této vrstvě dochází ke tlení. Do střední vrstvy patří nevyzrálý kompost, koňský hnůj a zemina, kterou jste odebrali při přípravě záhonu. Navrch přidejte vyzrálý kompost.

Vrchní vrstva: Poslední vrstvu tvoří zemina, do které budete sázet rostliny. Použijte kvalitní ornici nebo zahradní substrát smíchaný s prosetou zeminou. Jakmile vrstvy slehnou, doplňte záhon zeminou a pusťte se do výsadby.

vyvýšený záhon se saláty a pažitkou